Jom Kipur az engesztelés napja a zsidó naptár legkomolyabb, szentebb, mélyebb napja. A zsidó vallás szerint Isten ezen a napon véglegesíti az ítéletét a következő évre, s írja be az embereket vagy az Élet vagy a Halál könyvébe. Jom Kipur a böjt és az ima napja, s komor hangulata a fehér öltözetben is kifejeződik vagy abban, hogy nem viselünk bőrcipőt vagy más bőr kiegészítőt. A böjtöt általában családi vagy baráti körben törjük meg egy ünnepi lakomával.
Ilyenkor könnyű böjtöt illik kívánni a boldog ünnep helyett vagy „gmár hátimá tová”-t, mely azt jelenti, jól legyél bepecsételve, mellyel azt kívánjuk, hogy a másik az Élet könyvébe kerüljön, s az Örökkévaló bocsássa meg bűneit.
MIK HANGOZNAK EL A NAP SORÁN?
Jom Kipur a Kol Nidrével kezdődik, s azt kérjük az Örökkévalótól, hogy szabadítson fel esküink alól, melyeket esetleg nem tudnánk betartani. Az engesztelés napján mondott imák a tsuvá, azaz a megtérés eszméjére koncentrálnak, megbocsátást kérnek. Jom Kipur délutánján sok helyen szokás Jónás Könyvét felolvasni-meghallgatni. A záróima a Neilá, mely azt jelenti zárás, s arra utal, hogy az ég kapui becsukódnak és az Örökkévaló végső döntést hoz.
MELLDÖNGETÉS
A nagyünnepi önvizsgálat és bűnbocsánat folyamatában a hagyományos liturgia felsorolja mindazokat a bűnöket, melyeket elkövettünk, elkövethettünk. Minden ilyen sornál az öklünkkel a mellünkre ütünk, hogy érezzük, átéljük a bűnt.
Ugyanakkor sok jó dolgot is elkövettünk az előző évben. Az itt következő alternatív ima ezeket sorolja fel. Hozzá is lehet tenni. És mellet döngetni eközben is érdemes.